Elastyczny i skuteczny system monitorowania Strefy Czystego Transportu
Skuteczna kontrola wjazdu do LEZ i pobór opłat
Dzięki oprogramowaniu Kairos Smart City LEZ można skutecznie w czasie rzeczywistym zarządzać opłatami za wjazd do strefy czystego transportu, co realnie generuje przychody dla miasta. Kairos Smart City LEZ może umożliwiać elastyczne rozwiązania dostępu do strefy, na przykład poprzez okresowe lub trwałe zwolnienia z opłat dla określonych w prawie kategorii pojazdów, takich jak pojazdy służb medycznych, policji, wojska, etc. System zgodnie z decyzją miasta umożliwi zwalnianie z opłat określonych kategorii np. osób niepełnosprawnych, czy osób zameldowanych w gminie i odprowadzających w niej podatki, co zwiększy atrakcyjność gminy i jej przychody z podatku PIT. Oprogramowanie umożliwia w czasie rzeczywistym zbieranie danych i monitorowanie wpływu działań na jakość powietrza i ruch w strefie, co pozwala na podejmowanie lepszych decyzji w obszarze zarządzania strefą i ruchem w niej. Dzięki temu Kairos Smart City LEZ pozwala na lepsze zarządzanie przepływem ruchu w strefie, co może zmniejszyć korki i poprawić płynność ruchu.
Rozwój ekologicznej infrastruktury i form transportu
Strefy Czystego Transportu zachęcają do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań transportowych zarówno w samych strefach, a w konsekwencji ich zastosowania również w innych obszarach miasta. Dzięki ograniczeniu dostępu dla pojazdów spalinowych, Strefa Czystego Transportu zachęca się do korzystania z bardziej ekologicznych środków transportu, takich jak rowery, elektryczne hulajnogi, skutery, czy ekologiczny transport publiczny. Stworzenie Strefy Czystego Transportu może zachęcać do rozwoju innowacyjnych rozwiązań transportowych, takich jak autonomiczne pojazdy i systemy współdzielenia rowerów i samochodów. Strefa Czystego Transportu może promować rozwój infrastruktury ładowarek dla pojazdów elektrycznych, co z kolei może przyspieszyć adopcję pojazdów zeroemisyjnych. Strefa Czystego Transportu może promować handel lokalny, jak również rozwijać lokalną gospodarkę, ponieważ zachęca do większej liczby pieszych i rowerzystów w okolicznych sklepach.
Redukcja zanieczyszczenia powietrza
Ograniczenie wjazdu pojazdów spalinowych do Strefy Czystego Transportu, które realnie umożliwi zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, poprawiając jakość powietrza i zdrowie mieszkańców. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z pojazdów jest zgodne z celami walki ze zmianami klimatu, co przyczyni się do spełnienia międzynarodowych zobowiązań klimatycznych. Redukcja liczby pojazdów spalinowych oznacza również mniejsze zużycie paliwa na terenie Strefy Czystego Transportu.
Poprawa jakości życia, bezpieczeństwa i zdrowia publicznego
Redukcja zanieczyszczeń powietrza realnie obniży wskaźniki zachorowań na choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, co doprowadzi do oszczędności w systemie opieki zdrowotnej. Mieszkańcy Strefy Czystego Transportu oraz osoby przebywające w niej będą mogły cieszyć się lepszą jakością życia dzięki mniejszemu hałasowi i zanieczyszczeniom. Mniejsza liczba pojazdów przełoży się na zmniejszenie ryzyka wypadków drogowych oraz poprawę bezpieczeństwa dla pieszych i rowerzystów. Ograniczenie liczby pojazdów w Strefie Czystego Transportu może zmniejszyć korki i czas podróży, co przyczynia się do zwiększenia efektywności transportu publicznego i indywidualnego. Inwestycja w oprogramowanie skutecznie monitorujące Strefę Czystego Transportu przyniesie korzyści społeczeństwu i środowisku na dłuższą metę, tworząc bardziej zrównoważone miasto, łącząc ochronę środowiska z poprawą jakości życia mieszkańców. Mniej pojazdów i mniej zanieczyszczeń powietrza przyczynią się w konsekwencji do poprawy estetyki miejsca i zwiększonej atrakcyjności turystycznej.